13 декември, 2008

Изборни тегоби

От години политическата класа страда и се вайка заради ниската избирателна активност. Някои го правят лицемерно - очевидно е, че партии като ДПС и в някаква степен БСП имат интерес на изборите да гласуват по-малко хора. Това е нормално - двете формации имат най-малък резерв от "негласували" за тях симпатизанти и най-голям "обем" от дисциплиниран електорат, който ги подкрепя независимо от каквито и да е фактори. Идеите изборите догодина да са през юли или август отново показва, че се гледа предимно партийнит интерес, а не този на демократичността. Ако политиците действително искат да увеличат процента на гласуващите, има много неща, които могат да се направят.



В САЩ извън основния ден за гласуване, има няколко дни, в които избирателите могат предварително да пуснат своя вот. Това увеличава възможността колебаещите се дали да гласуват в крайна сметка да пуснат гласа си.

Не виждам защо неделята е свещения ден, в който единствено може да се гласува. В неделя хората са много по-податливи на дошмашния мързел, срещите с приятели, развлеченията или хобита от типа на "ходене за гъби", последното от които според някои класици може да се окаже фатално за избирателната активност. Ако изборите са в работен ден, мнозина ще имат едно удобно и уважително извинение да излязат за един час от работа или училище. Дори да приемем, че една трета от тях така или иначе няма да стигнат до урните, тов е мярка, която не може да няма положителен ефект върху процента гласували.

Има няколко прости мерки, които ако се вземат биха повлияли на настроенията на тези, които смятат, че няма смисъл да гласуват заради опорочената избирателна система, купуването на гласове и прочие порочни практики. Ако честността на избора се гарантира в по-голяма степен и се помисли за механизми, които биха стимулирали хората да започнат да вярват, че от техният вот има реално последствие, това не може да не даде отражение на избирателната активност.

Може би действително трябва да се помисли за засилване на мажоритарния елемнт в изборната система. Обзалагам се, че огромната част от симпатизантите на ГЕРБ, например, не могат да изброят и пет личности от тази партия. Те гласуват "за Бойко". Да, ама Бойко ще е избран в един-два района, а в останалите хората, които гласуват "за него", ще дават гласа си за анонимни лица и личности - и после ще се изненадват какви ги вършат във властта.

Гласуването в селище, различно от това по лична карта, в момента е сложно, губи време и демотивира. Трябва да се помисли как тази процедура да се опрости и бумащината да се сведе до минимум. Гласуването по интернет също гарантирано ще увеличи броят на гласуващите, особено сред по-младите.

Говорейки за младост, възрастовата глраница, даваща право на глас, определено може да се смъкне до 16 или 17 години. Няма какво да се заблуждаваме, днешните шестнайсетгодишни са много по-съзнателни, преждевремнно узрели и в час с това какво се случва в страната им, за да могат да гласуват без опасения, че родители или други несъществуващи "авторитети" ще ги задължат да гласуват или ще манипулират избора им.

Разбира се, аз съм обикновен избирател и разсъждавам като такъв. Убеден съм, че в страната има хора, които могат да предложат още много и доста по-адекватни мерки изборите действително да са инструмент за прокарване на "волята на народа" и съответно това да повлияе на процента хора, които гласуват. Това, което мен ме притеснява, е липсата на желание за такива мерки.

1 коментар:

Анонимен каза...

Ще си позволя да направя няколко отметки около коментара ти.
1. Не виждам защо е по-демократично да се глусава през пролетта, спрямо лятото. Съгласно законите на страната (всички знаем, че демократичността на едно общество се крепи върху спазването им) изборите за парламент трябва да са през 4 години. Обикновено към този период винаги има 1-2 седмици натрупване по бюрократични причини. Президентът може да ги насрочи в определен времеви диапазон, но е редно да спази генерално тази дистанция. Предходните избори бяха някъде около 25 юни 2005, по-предходните бяха на 17 юни 2001. Логично е предстоящите да бъдат в първата седмица на юли или плюс-минус седмица.

2. Това, че има избори за европарламент не би трябвало да се обвързва с националните ни избори. Това са две различни неща. Ако едни са скептично настроени към Европа, то не са скептично настроени към България и имат различна мотивация да гласуват за двата вота. Освен това смесването на два вота ще доведе до по-голям процент невалидни бюлетини и обърквания в секционната работа. Защото за едните избори номерът на партията ще е един, а за другите друг. Конкретен пример бяха местните избори от миналата година,когато партиите и техните кандидати бяха с различни номера и голяма част от бюлетините (близо 1% бяха невалидни).Да не говорим, че е и по-лесно за манипулация в секционната комисия. Това го споделям от опит в вече няколко секционни комисии работа.

3. За гласуването в Интернет - звучи несериозно. Въпреки, че съм фен на мрежата, предвид капацитета на администрацията ни, то не виждам как ще се създаде гарантиран софтуер, за да се предпазят резултатите от хакерска манипулация. Още повече това ще бъде поредна предпоставка за фалшифициране на резултати. За мен това е аргумент срещу демокрацията, докато не се въведе гарантирана система за гласуване, което според мен няма да стане скоро.

4. Що се отнася за предварителното гласуване - твърдо ДА, това е начин да се вдигне избирателната активност.

5. За 16-годишните гласоподаватели - също ДА.

6. За неделния ден - това, че някой предпочита да яде цял ден или да лежи, значи, че не го ебе за страната въобще... Така че звучи несериозно.

И като заключение - сегашната система на гласуване в България е една от най-демократичните в Европа. Проблем е липсата на желание да й се спазват правилата! Същото важи и със законодателството на Републиката...

Все пак изборите са състезание между идеи, личности и политики и всяка партия има равни начела в това състезание, за да накара някого да гласува.